W Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa zajmujemy się zarówno rehabilitacją zachowawczą, pourazową jak i pooperacyjną.
W środowisku lekarskim panuje zgoda co do tego, że sukces leczenia nie zależy tylko od operacji. Niezwykle ważne jest postępowanie pooperacyjne – odpowiednio dobrana rehabilitacja, bazująca głównie na terapii manualnej może zdziałać cuda i szybko stawia na nogi. Wyspecjalizowany w rehabilitacji kręgosłupa zespół fizjoterapeutów pomaga pacjentom niwelować dysfunkcje, powrócić do sprawności i zapobiegać nawrotom dolegliwości.
Oto metody rehabilitacji kręgosłupa stosowane w Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center:
To proces leczenia, w którym terapeuta, wykorzystując odpowiednie chwyty i manipulacje, stosuje specjalistyczne techniki diagnostyczno-lecznicze nakierowane na wykrywanie i leczenie zaburzeń w obrębie kręgosłupa. Jest to najbardziej efektywna metoda rehabilitacji, która pozytywnie wpływa na poprawę ruchomości i na zmniejszenie, a nawet zniwelowanie dolegliwości bólowych.
Kinezyterapia to leczenie za pomocą różnych form ruchu, dobieranych przez naszych specjalistów, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zabiegi kinezyterapii zwiększają siłę mięśniową, łagodzą dolegliwości bólowe kręgosłupa, poprawiają elastyczność oraz napięcie tkanek miękkich.
Polega na lokalizowaniu w ciele pacjenta napiętych pasm o zwiększonej wrażliwości na nacisk, a następnie wbiciu w nie sterylnej igły. Wywołany w ten sposób bezwarunkowy odruch – lokalny skurcz mięśniowy – zmniejsza napięcia i prowadzi do rozluźnienia, a ostatecznie do zmniejszenia bólu.
Fizykoterapia to zabiegi wykorzystujące zjawiska fizyczne, np. prąd, światło, magnetyzm, niską temperaturę. Tę metodę wykorzystuje się między innymi przy zespołach bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Elektrostymulacja to nieinwazyjny sposób pobudzania mięśni – wywołany impulsami elektrycznymi wysyłanymi przez elektrostymulator. To urządzenie skierowane do osób z problemami mięśniowo-stawowymi, dolegliwościami bólowymi, osób chcących szybciej wrócić do sprawności fizycznej po urazach, a także sportowców i osób aktywnych.
Elektrostymulacja ma wiele zastosowań m.in.: zapobieganie lub hamowanie zaniku mięśniowego, utrzymanie lub zwiększenie zakresu pracy narządów ruchu, rehabilitacja po kontuzjach sportowych i urazach ortopedycznych.
Oferujemy naszym pacjentom możliwość pobytu rehabilitacyjnego. Dzięki stałej współpracy lekarzy i fizjoterapeutów oraz codziennej indywidualnej terapii można zmniejszyć dolegliwości bólowe, przywrócić funkcje motoryczne, zwiększyć elastyczność tkanek oraz poprawić komfort życia.
Pobyt odbywa się pod kontrolą lekarza prowadzącego, który ustala z fizjoterapeutą protokół postępowania fizjoterapeutycznego.
Jest on przygotowywany po konsultacji lekarskiej i zawiera indywidualne zalecenia dotyczące np. intensywności ćwiczeń oraz ich zakresu.
Zajęcia rehabilitacyjne odbywają się dwa razy dziennie (w zależności od decyzji lekarza prowadzącego) w pokoju pacjenta i na Oddziale lub na wyposażonej w nowoczesny sprzęt terapeutyczny Sali Fizjoterapii. Dzięki systematyczności wykonywania ćwiczeń fizjoterapeuta jest w stanie na bieżąco określić postępy Pacjenta i zmodyfikować plan dalszej rehabilitacji. Każdy pacjent znajduje się również pod 24-godzinną opieką lekarską i pielęgniarską.
Pobyt rehabilitacyjny dedykowany jest osobom:
Dostosuj ustawienia