Nukleoplastyka

Nukleoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na przezskórnym usunięciu fragmentu tarczy międzykręgowej (dysku), którego nieprawidłowe przemieszczenie jest przyczyną powstania zespołu bólowego.

Wskazania do nukleoplastyki

Zastosowanie nukleoplastyki wymaga indywidualnej kwalifikacji, opartej na ocenie stanu klinicznego oraz charakteru nieprawidłowości obserwowanych w badaniu MRI kręgosłupa.

W przypadku odpowiednio dobranych wskazań klinicznych zastosowanie nukleoplastyki może w znamienny sposób zredukować dolegliwości bólowe oraz korzeniowe spotykane u chorych z niektórymi postaciami wypuklin krążka międzykręgowego. Nukleoplastyka stała się zatem naturalnym wskazaniem w przypadku niewielkich wypuklin, których leczenie na drodze otwartej operacji jest w większości przypadków mało skuteczne i obciążające dla chorego. Ponadto, w przypadku większych przepuklin krążka międzykręgowego nukleoplastyka może znaleźć zastosowanie u chorych, którzy nie mogą być operowani na drodze otwartej chirurgii z uwagi na przeciwwskazania ogólnomedyczne.

Przebieg operacji

Podczas zabiegu wprowadzana jest do centralnej części krążka międzykręgowego elektroda, wytwarzająca w nim kilka kanalików, poprzez ogniskowe odparowanie tkankowe. Wytworzenie kanalików w centralnej części krążka międzykręgowego przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia w jego wnętrzu, co w rezultacie redukuje ucisk wypukliny dyskowej na pobliski korzeń nerwowy. Prowadzi to do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz znacznie poprawia komfort chorego.

Niewątpliwą zaletą nukleoplastyki jest zastosowanie techniki koblacji, która w przeciwieństwie do laserowych metod przezskórnego usuwania dysku międzykręgowego, nie prowadzi do niebezpiecznego w skutkach uszkodzenia cieplnego otaczających tkanek.

Koblacja wykorzystuje bowiem niskotemperaturową energię plazmy gazowej, która nie stanowi zagrożenia dla otaczających tkanek, co w rezultacie skraca czas gojenia oraz niweluje ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych.

Nukleoplastyka jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym oraz bardzo skutecznym klinicznie. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem niewielkiej sedacji dożylnej. Istotą operacji jest wprowadzenie, pod kontrolą monitora rentgenowskiego, specjalnej igły do tarczy międzykręgowej, przez którą prowadzona jest zasadnicza część zabiegu – punktowe odparowanie plazmowe centralnej części dysku międzykręgowego.

Całkowity czas wykonywania procedury wynosi około 60 minut.

Zalecenia pooperacyjne

Niezwykle istotnym etapem leczenia jest postępowanie pooperacyjne – w większości przypadków po zabiegu pacjenci odbywają indywidualny program rehabilitacji. Wyspecjalizowany w rehabilitacji kręgosłupa zespół fizjoterapeutów pomaga pacjentom niwelować dysfunkcje, powrócić do sprawności i zapobiegać nawrotom dolegliwości.

Poznaj metody rehabilitacji kręgosłupa stosowane w Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center.