Laminoplastyka z zespoleniem mikropłytkami (open door)

Zabieg ten pozwala wytworzyć więcej miejsca dla rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych, usuwając bolesny ucisk wynikający ze stenozy, tj. zwężenia kanału kręgowego spowodowanego m.in. chorobą zwyrodnieniową stawów.

 

Przebieg zabiegu

Pacjent do zabiegu jest znieczulany w pozycji leżącej na brzuchu. Chirurg wykonuje nacięcie skóry na karku, tworząc dostęp do kręgosłupa szyjnego. Po jednej stronie kręgosłupa chirurg nacina blaszkę łuku każdego kręgu tworzącą kostne ograniczenie kanału kręgowego, tworząc poziomą bruzdę. Po drugiej stronie chirurg ostrożnie przecina blaszkę łuku każdego kręgu w miejscu operacji.

Bruzda powstała w trakcie nacięcia blaszek działa jak zawias w drzwiach. W ten sposób zostaje wytworzona dodatkowa przestrzeń w obrębie kanału kręgowego, co powoduje natychmiastowe usunięcie ucisku na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe. Chirurg ocenia kanał kręgowy, usuwając narośla kostne lub inne przyczyny ucisku. Chirurg wprowadza małe klinowate przeszczepy kostne w miejscu przecięcia blaszek łuku, aby utrzymać je w pozycji otwartej. Kliny są przymocowywane do kręgosłupa za pomocą wkrętów i metalowych płytek.

Po zabiegu chirurg zamyka nacięcie skóry i nakłada opatrunek. Umieszczenie drenów w ranie pozwala odprowadzić gromadzący się w okolicy miejsca operowanego płyn.

Rehabilitacja

W okresie pooperacyjnym pacjent może wymagać miękkiego kołnierza szyjnego.

Niezwykle istotnym etapem leczenia jest postępowanie pooperacyjne – w większości przypadków po zabiegu pacjenci odbywają indywidualny program rehabilitacji. Wyspecjalizowany w rehabilitacji kręgosłupa zespół fizjoterapeutów pomaga pacjentom niwelować dysfunkcje, powrócić do sprawności i zapobiegać nawrotom dolegliwości.

Poznaj metody rehabilitacji kręgosłupa stosowane w Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Szpitalu Carolina.